🌳 🚒 🎧 🎙 🔥 🚑 🌲
Do wydarzeń, które wpisały się już w kalendarz spotkań krótkofalarskich należy zdecydowanie radiowy piknik w Celestynowie. Dowiodła tego czwarta edycja tego wydarzenia, która odbyła się w niedzielę 5 września.
Spotkanie zgromadziło wielką rzeszę uczestników, po długiej pandemicznej przerwie tak bardzo stęsknionych spotkania z innymi osobami, a to wszystko w przyjaznym miejscu, zapewniającym możliwość komfortowego i bezpiecznego spędzenia czasu. Przybyłych na imprezę przywitali jak zawsze członkowie OT-37 PZK i klubu SP5POT tj. Monika SQ5KWH, Piotr SQ5PTZ oraz koordynator SP5MASR Tomasz SQ5T. Głos zabrał również pomysłodawca spotkania Michał SP5OSP. Jako gospodarz terenu wystąpiła pani Róża Brytan, będąca pracownikiem Nadleśnictwa.
Tradycyjnie już godziny pobytu przybyłych uczestników zostały wypełnione szeregiem atrakcji. Odbyły się różne prezentacje, prelekcje, warsztaty oraz pokazy sprzętu. Ekipa Stowarzyszenia Park Kulturowy TRCN ze Starych Babic przedstawiła jeden dzień z pracy Centrali Transatlantyckiej. Start dwóch balonów stratosferycznych odbył się wczesnym popołudniem i okraszony był autorskim komentarzem Grzegorza SP5MGS, Tomka SP5LOT i Roberta SQ5RB. Balony posiadały podwieszony ładunek w postaci trackerów RTTY i APRS, nadajnika SSTV/DSSTV oraz przemiennika crossband. Jak zwykle start balonów zgromadził bardzo wiele obserwujących osób i został poprzedzony głośnym grupowym odliczaniem.
Tajniki programu dyplomowego „Flora Fauna” zostały przedstawione przez Mariusza SQ8JCB i Przemka SP7VC, a wyposażenie satelitarnej radiostacji służącej do pracy przez satelitę Oscar QO-100 zademonstrował Bolek SQ5PE. Dariusz SQ5DB był autorem prelekcji pt. „drony – fakty i mity”. Wśród innych wystąpień były także te dotyczące pozamiejskiej pracy QRP (autor: Tomek SQ5TK) jak i sieci HamNet, o której opowiedział (i zademonstrował przykłady działania) Grzegorz SP8GON.
Na polanie obok wiaty odbywały się pokazy pierwszej pomocy prowadzone przez Ochotniczą Grupę Ratowniczą „OGRy”, a tuż obok wóz bojowy OSP Wiązowna cieszył się zrozumiałym zainteresowaniem dzieciarni. Najmłodsi mogli także pograć w gigantycznych rozmiarów grę planszową znaną jako „Chińczyk”. Sekrety życia pszczół można było poznać odwiedzając kolejne stoisko, czytelnie oznaczone wielkich rozmiarów pszczelą maskotką. Nie zabrakło także grupowego zdjęcia – było nas wszystkich tak dużo, że ciężko było zmieścić się w kadrze.
Mamy nadzieję, że za rok uda nam się spotkać ponownie i znów ugościć wszystkich przybywających. Do zobaczenia i usłyszenia na pasmach!
info: Michał SP5OSP